Czy można być wykluczonym z przetargu przez środowisko?

Brak wiedzy nie pomaga w przetargu

Spełnienie wymogów prawnych to nie tylko poprawna rejestracja działalności i posiadanie aktywnego numeru NIP. To również spełnienie szergu innych warunków, o których częśto przedsiębiorcy nie mają pojęcia.

Odrzucenie oferty przez zamawiającego albo odwołanie się od wyniku przetargu przez firmę konkurencyjną – to tylko niektóre niedogodności, jakie mogą spotkać wykonawcę oferującego sprzęt elektroniczny, w związku z niespełnieniem przez niego wymogów określonych w prawie ochrony środowiska. 

Zamówienia publiczne to obszar zainteresowania wielu firm dostarczających sprzęt komputerowy oraz inne urządzenia. Nie wszyscy przedsiębiorcy analizują jednak obowiązki, jakie nakłada na nich prawo ochrony środowiska w związku z wprowadzeniem na rynek sprzętu elektrycznego i elektronicznego. 

Brak wiedzy o prawie szkodzi

Jest to o tyle istotne, że o udzielenie zamówienia publicznego mogą się ubiegać wyłącznie wykonawcy, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania. Niewątpliwie, do przepisów tych należy ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która swoim zakresem reguluje nie tylko problematykę pozbycia się starego sprzętu, ale również procedury wprowadzania nowego sprzętu na rynek. 

Zgodnie z treścią ustawy, wprowadzającym sprzęt elektryczny i elektroniczny jest każdy podmiot, który „produkuje i wprowadza sprzęt do obrotu pod własnym oznaczeniem, wprowadza sprzęt do obrotu pod własnym oznaczeniem wyprodukowany przez innego przedsiębiorcę lub importuje sprzęt”. 

Przedsiębiorco, wpisz się do rejestru!

Jeżeli wykonawca ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego na np. dostawę komputerów, które zamierza złożyć i dostarczyć pod swoją marką do zamawiającego, to powinien złożyć wniosek o wpis do Rejestru przedsiębiorców i organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, (http://rzseie.gios.gov.pl) prowadzonego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Dodatkowym obowiązkiem jest umieszczenie uzyskanego numeru rejestrowego na fakturze dokumentującej sprzedaż sprzętu. 

W przypadku otrzymania zamówienia, niespełnienie tego warunku może skutkować złożeniem odwołania przez konkurencyjną firmę bądź nawet zarzutem popełnienia oszustwa przetargowego, w związku ze złożeniem nieprawdziwego oświadczenia.