Czy podwyższenie poziomu działki jest dozwolone?
Podwyższenie działki
Podwyższenie terenu, niezależnie czy w ramach działalności gospodarczej, czy na prywatnej działce, może spowodować wszczęcie postępowania przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, które może zakończyć się np. koniecznością przywrócenia gruntu do stanu pierwotnego. Z kolei właściciel sąsiedniego gruntu może zażądać odszkodowania.
Podstawą takiego działania nie jest jednak sam fakt podwyższenia działki, lecz kwestie związane ze środowiskiem określone m.in. w art. 234 Prawa wodnego.
Do typowych działań które mogą spowodować powstanie odpowiedzialności należy zaliczyć:
1. zmianę kierunku i natężenia odpływu wód opadowych lub roztopowych,
2. zmianę kierunku odpływu wód ze źródeł ze szkodą dla gruntów sąsiednich,
3. odprowadzanie wód lub wprowadzenie ścieków na grunty sąsiednie.
Aby uznać za niezgodne z prawem działania określone w pkt. 1 i 2 powyżej, musi zaistnieć szkoda w gruntach sąsiednich, natomiast działania określone w pkt. 3 będą niezgodne z prawem niezależnie od wystąpienia szkody lub jej braku. Negatywny wpływ musi zostać udowodniony
W orzecznictwem sądów wskazuje się, że nie każda zmiana stosunków wodnych będzie powodowała zastosowanie powołanego przepisu art. 234 Prawa wodnego, a jedynie taka, która negatywnie, szkodliwie wpływa na grunty sąsiednie. Inaczej rzecz ujmując, organ musi ustalić oraz wykazać istnienie związku przyczynowo-skutkowego między dokonaną zmianą na działce a wynikłą z powodu tej zmiany szkodą na gruncie sąsiednim. Ocena zmiany stosunków wodnych wymaga wiadomości specjalnych i odpowiedniej wiedzy z zakresu hydrologii, gospodarki wodnej, melioracji wodnych i postępowań wodnoprawnych oraz ewentualnie przeprowadzenia odpowiednich analiz, badań, pomiarów lub obliczeń.
Jakie są podstawowe konsekwencje?
Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, z urzędu lub na wniosek, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom, ustalając termin wykonania tych czynności. Nakaz nie zwalnia z obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego albo dokonania zgłoszenia wodnoprawnego, jeżeli są wymagane. Na właścicielu gruntu ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie na skutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich.
Czy może się przedawnić ?
Tak, postępowania nie wszczyna się, jeżeli upłynęło 5 lat od dnia, w którym właściciel gruntu sąsiedniego dowiedział się o szkodliwym oddziaływaniu na jego grunt.
Jak się bronić przed zarzutem o zmianę stosunków wodnych?
Podstawowym narzędziem obrony jest aktywny udział w postępowaniu oraz wykazanie formalnych oraz merytorycznych błędów w postępowaniu.