Czy uszkodzony samochód to odpad ?
Isotny jest stan w momecie przekroczenia granicy
Sprowadzenie pojazdu z zagranicy jest często ekonomicznie opłacalne. Niemniej, pierwsze pozytywne wrażenia z nowego auta może zniweczyć wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie nielegalnego przemieszczenia odpadu.
Sprowadzenie pojazdu z zagranicy jest często ekonomicznie opłacalne. Niemniej, pierwsze pozytywne wrażenia z nowego auta może zniweczyć wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie nielegalnego przemieszczenia odpadu.
W tym miejscu należy zauważyć, że uszkodzony pojazd sprowadzony zza granicy może być uznany przez urzędnika za odpad – taka sytuacja ma miejsce najczęściej wtedy, gdy nabywca zwraca się z wnioskiem o zmniejszenie wysokości akcyzy z uwagi na uszkodzenia pojazdu zmniejszające jego wartość.
W praktyce, złożenie takiego wniosku skutkuje złożeniem przez organy celno-podatkowe zawiadomienia do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska o podejrzeniu nielegalnego transportu odpadu.
O tym dlaczego uszkodzony samochód może zostać uznany za odpad przeczytasz tutaj.
Jakie są konsekwencje dla nabywcy?
Nabywca pojazdu, który został zakwalifikowany jako odpad będzie:
- zobowiązany do oddania pojazdu do punku demontażu pojazdów (czyt. na złom) oraz będzie
- zobowiązany do zapłaty kary w wysokości minimum 50 000 złotych do 500 000 złotych, oraz
- istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie odpowiadał za przestępstwo określone w art. 183 § 5 Kodeksu karnego, zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Nie ma przy tym znaczenia, że samochód jest naprawiony, przeszedł pomyślnie badanie techniczne albo jego wartość jest wysoka. Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów o postępowaniu administracyjnym, dlatego też urzędnicy patrzą na dokumenty oraz przepisy (m.in. ustawę o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektywy) a nie na stan faktyczny.
Czy można się odwołać ?
Tak, można wnieść skutecznie środek odwoławczy, niemniej z uwagi na skomplikowaną materią należy skonsultować jego treść z radcą prawnym albo adwokatem specjalizującym się w prawie ochrony środowiska. Sprawę rozpatrzy Główny Inspektor Ochrony Środowiska, a w przypadku braku zgody na to rozstrzygniecie – Wojewódzki Sąd Administracyjny, a w razie dalszego sporu prawnego – Naczelny Sąd Administracyjny.
Co warto wiedzieć przed zakupem?
- Należy unikać sytuacji w której tzw. handlarz oferuje zakup samochodu i umowa z np. niemieckim komisem podpisywana jest przez odbiorcę auta.
- Uważaj na samochody z takimi dokumentami jak Certificate of Destruction, Damage Equal to the Value, For Parts Only, Not Repairable,.
- Zdecydowanie bezpieczniej kupić pojazd w Polsce (nawet jeżeli wcześniej był sprowadzony).
- Warto korzystać tylko z wyspecjalizowanych prawników, z doświadczeniem w prawie ochronie środowiska.
Jeżeli już dojdzie do postępowania administracyjnego, to należy przy tym pamiętać, że pełnomocnik powinien być obecny przy wszystkich rozmowach z urzędnikami na każdym etapie postępowania – takie postępowanie znacznie zwiększa szanse powodzenia sprawy.