Spory z organami administracji
W większości decyzji administracyjnych są błędy
Organy administracji (ministrowie, prezydencji, burmistrzowie i wójtowie, inpektorzy nadzoru budowlanego, ochrony środowiska, inspektorzy sanitarni itp.) wydają ogromne ilości decyzji administracyjnych, z czego niektóre z nich są niekorzystne dla podmiotów, które następnie poszukują pomocy prawnej w złożeniu stosownego odwołania.
Postępowanie administracyjne - w praktyce - nie polega na poszukiwaniu przez organ wydający decyzję sprawiedliwości, lecz polega na analizie dokumentów zebranych w sprawie, i na ich podstawie organ wydaje stosowne rozstrzygnięcie.
Przystępując do sprawy zakładamy, że organ popełnił błąd i rozpoczynamy jego poszukiwanie - analizujemy wszystkie dowody, sprawdzamy logikę poczynionych ustaleń oraz ich podstawy prawne. W odniesieniu do organów administracji publicznej nie obowiązuje zasada, że mogą one podejmować każde działanie, które nie jest zabronione przez przepisy prawa. Działanie organu administracji zostanie zatem zakwalifikowane jako niezgodne z prawem zarówno wówczas, gdy zostało podjęte niezgodnie z obowiązującym prawem, jak i wówczas, gdy nie było podstawy prawnej do danego działania. Dzięki takiemu podejściu nasza skuteczność utrzymuje się na wysokim, wyrównanym poziomie.
W ten sposób prawomocnie wygraliśmy np. sprawę z Ministrem Rozwoju w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, w sporze dotyczącym wykreślenia podmiotu z rejestru działalności gospodarczej, przekonaliśmy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, że decyzja dot. wstrzymania użytkowania budynku była niezasadna.